Aktualności

/ Środa Popielcowa 2022

Środa Popielcowa 2022

23 lutego 2022

Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem o godzinie 7.00, 8.00, 18.00 i dodatkowo o 19.30

Środa Popielcowa to nie tylko posypywanie głów popiołem, ale również ścisły post, którego należy przestrzegać.

Środa Popielcowa to święto ruchome, w którym wierni jak co roku masowo odwiedzą kościoły, aby kapłan na znak przyjętej pokuty symbolicznie posypał ich głowy popiołem. Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który przygotowuje katolików do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanocy).

Ile trwa Wielki Post 2022? Teoretycznie powinno to być dokładnie 40 dni, gdyż właśnie tyle czasu Jezus spędził, poszcząc na pustyni. Okazuje się jednak, że ten czas jest umowny, a w praktyce Wielki Post trwa nieco dłużej – zazwyczaj 46 dni, chociaż niektórzy nie wliczają do niego niedziel.

W bieżącym roku kalendarzowym Wielki Post 2022 to okres od Środy Popielcowej – 2 marca 2022 do Wielkiego Czwartku 14 kwietnia 2022.

Posypywanie głowy popiołem albo kreślenie nim znaku krzyża na czole wiernych w Środę Popielcową to zwyczaj praktykowany w liturgii od VIII wieku. Z punktu widzenia katolików gest ten ma bardzo ważne znaczenie.

Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.

– MÓWI KAPŁAN, KTÓRY POSYPUJE WIERNYM GŁOWĘ POPIOŁEM.

Jego celem jest przypomnienie wiernym o tym, że wszystko to, co doczesne prędzej czy później przeminie. Muszą więc pamiętać o pokucie i duchowym przygotowaniu się na zmartwychwstanie Chrystusa. Zdarza się również, że ksiądz wypowiada słowa:

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

Środa Popielcowa 2022: Czy tego dnia można jeść mięso?
Niektórzy na pewno zadają sobie pytanie, czy w Środę Popielcową można jeść posiłki zawierające mięso. Odpowiedź brzmi – nie. W Środę Popielcową tradycyjnie należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (wierni po 14 roku życia) oraz post ścisły, który dotyczy osób pełnoletnich do 60. roku życia.

Dorośli powinni zatem ograniczyć się do jednego pełnego i dwóch ,mniejszych bezmięsnego posiłku w trakcie dnia.