Aktualności

/ Rekolekcje Wielkopostne 2016

Rekolekcje Wielkopostne 2016

27 lutego 2016

Tegoroczne rekolekcje są powiązane z nawiedzeniem parafii przez Figurę św. Michała Archanioła z groty Gargano.

 

Michał, najważniejszy spośród aniołów obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. W Apokalipsie wg św. Jana Archanioł walczy z szatanem.

Objawienie w Gargano

Działo się to w 490 r. Bogaty ziemianin w poszukiwaniu zaginionego byka dotarł na szczyt góry Gargano we włoskiej Apulii, gdzie u wejścia do groty odnalazł swoją własność. Zagniewany, napiął swój łuk, chcąc zabić nieposłuszne zwierzę, które nie chciało wrócić do zagrody. Strzała jednak zawróciła i zraniła strzelającego. Wstrząśnięty właściciel poszukał rady u miejscowego biskupa, który zrozumiał, że to wydarzenie kryje w sobie głęboką treść. Po trzech dniach postu i modlitwy biskupowi ukazał się skrzydlaty wojownik – Ja jestem Archanioł Michał stojący przed obliczem Boga. – oznajmił, i dodał – Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem… Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie… Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.

Szkaplerz św. Michała

W czasie nawiedzenia wielu ludzi przyjmuje szkaplerz św. Michała Archanioła. Powstał on już w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał formy czworokątnej, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był wtedy koloru niebieskiego, a drugi czarnego. Na nim znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła zabijającego smoka. Ci, którzy przyjmą szkaplerz zobowiązują się odmawiać codziennie egzorcyzm napisany przez papieża Leona XIII: „Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”. (Tak na marginesie od jakiegoś czasu w niektórych parafiach naszej diecezji powrócono do odmawiania tej modlitwy na końcu każdej Mszy św,. tak jak kiedyś zalecił Ojciec Święty.) Przyjmujący szkaplerz są wezwani do służby Chrystusowi i Jego Kościołowi oraz częstego korzystania z sakramentu pojednania. Szkaplerz można zastąpić medalikiem św. Michała.

Rycerze Księcia Wojsk Anielskich

Szkaplerz noszą zawsze rycerze Wodza Zastępów Niebieskich. Rycerstwo św. Michała Archanioła to Ruch Apostolski, którego członkowie wynagradzają Bogu za grzechy ludzkości, wypraszają nawrócenie grzesznikom, proszą o oddalanie wszelkiego zła i zagrożeń dla Polski, Kościoła katolickiego i całego świata. Dlatego codziennie odmawiają egzorcyzm, modlitwy przewidziane statutem, a w piątki poszczą o chlebie i wodzie. Czczą Archanioła przez codzienne odmawianie Koronki anielskiej, uczestniczą w nabożeństwach w pierwsze wtorki miesiąca oraz spotkaniach w grupach parafialnych pod przewodnictwem zelatorów. Spotykają się na ogólnopolskich czuwaniach i dorocznych rekolekcjach. Każdy, kto z różnych powodów nie może podjąć obowiązków rycerskich, może zostać członkiem wspomagającym.

Św. Michał we Włochach

W naszej parafii rekolekcje rozpoczną się na dzień przed przybyciem Figury św. Michała. W czwartek na dwóch Mszach św. (o 18.00 i dodatkowo o 19.30) prowadzący rekolekcje ks. Marek Posełkiewicz CSMA wprowadzi w tajemnicę wstawiennictwa św. Michała. Uroczyste powitanie będzie miało miejsce w pierwszy piątek marca, kiedy to po odprawionej Drodze Krzyżowej (wspólnej dla dorosłych i dzieci) udamy się przed świątynię, aby wprowadzić znak obecności świętego Archanioła, jakim jest Figura z góry Gargano. Po powitaniu zostaną odprawione dwie Msze św. o 18.00 i 19.30. Sobota będzie szczególnym dniem spowiedzi i modlitwy o uzdrowienie. O 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji osób chorych, starszych i samotnych a o 19.30 będziemy się modlić o uzdrowienie chorych na duszy i uwolnienie z różnorakich nałogów. Do północy będzie można tego dnia czuwać przed Najświętszym Sakramentem razem ze św. Michałem Archaniołem. Zwieńczeniem tego rekolekcyjnego czasu będzie Akt Poświęcenia się św. Michałowi, jakiego dokonamy w niedzielę podczas każdej Mszy św.

Więcej o sanktuarium św. Michała przeczytasz na tej stronie.

SZCZEGÓŁOWY PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

CZWARTEK 3 III 2016

18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

19.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

PIĄTEK 4 III 2016

17.00 – Droga Krzyżowa dla wszystkich.

17.45 – Uroczyste powitanie Figury św. Michała Archanioła (przed świątynią).

18.00 – Msza św. na rozpoczęcie nawiedzenia.

19.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

SOBOTA 5 III 2016

Spowiedź: 9.30-11.00; 17.15-24.00

9.30 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła.

10.00 – Msza św. z udzieleniem Sakramentu Chorych oraz indywidualnym błogosławieństwem osób chorych, starszych i samotnych.

15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Bożego Miłosierdzia i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła).

18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

19.30 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem.

21.00-24.00 – Czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

NIEDZIELA 6 III 2016

7.30 – Msza św. z Aktem Poświęcenia św. Michałowi Archaniołowi.

9.00 – Godzinki ku czci św. Michała Archanioła.

9.30 – Msza św. z Aktem Poświęcenia św. Michałowi Archaniołowi.

11.00 – Msza św. z udziałem dzieci i rodzin, z Aktem Poświęcenia św. Michałowi Archaniołowi.

12.30 – Msza św. z Aktem Poświęcenia św. Michałowi Archaniołowi.

17.15 – Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym.

18.00 – Msza św. z Aktem Zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi, pożegnanie Figury i zakończenie nawiedzenia.