Aktualności

/ Rekolekcje Adwentowe

Rekolekcje Adwentowe

1 grudnia 2016

W piątek 2 grudnia rozpoczynamy rekolekcje adwentowe.

Adwent jest czasem przygotowania do dobrego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Właściwą pomocą do tego są rekolekcje – szczególny czas zatrzymania się wobec Bożego Słowa i namysłu nad tym, co jeszcze możemy zmienić w naszej codzienności.

Tegoroczne rekolekcje adwentowe w naszej parafii rozpoczną się w najbliższy piątek i potrwają do niedzieli. Podczas kazań na każdej Mszy św. (w piątek i sobotę o 6.30, 8.00 i 18.00, oraz w niedzielę o 7.30, 9.30, 11.00, 12.30 i 18.00 a także niedzielnych nieszporach o 17.15) usłyszymy nauki rekolekcyjne. Z sakramentu pojednania można będzie korzystać podczas każdej Mszy św., a także w piątek od 6.30 do 8.30 oraz od 17.30 do 20.15.

Rekolekcje poprowadzi ks. Jan Kruczyński, założyciel – obecnych także w naszej parafii – Domowych Kręgów Biblijnych.

Ks. Jan urodził się 1945 roku w Żywcu. Od 47 lat zbiera doświadczenia związane z powstawaniem, formowaniem i animacją małych grup oraz ich właściwym miejscem w Kościele katolickim i społeczeństwie. W 1964 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Studia te dwukrotnie przerywa służba wojskowa w kleryckiej jednostce wojskowej w Bartoszycach i Brzegu nad Odrą. Od 1975 roku, po odwiedzeniu Krościenka, myśli o zaangażowaniu się na stałe w rozwijającym się w Polsce Ruchu Światło-Życie. W latach 1976-1982 posługując jako wikary w różnych parafiach Wrocławia, jest jednocześnie najbliższym współpracownikiem założyciela Ruchu, ks. prof. Franciszka Blachnickiego. Ks. Blachnicki, widząc jego zaangażowanie, wyprasza u biskupa ks. kardynała Henryka Gulbinowicza zwolnienie ks. Kruczyńskiego z pracy w diecezji i przyjmuje go w 1983 roku na pełny etat do Ruchu. Przez jedenaście lat ks. Jan Kruczyński pracuje w Ruchu Światło-Życie i mieszka w Lublinie, gdzie kończy podyplomowe studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1994 zostaje poproszony o przeniesienie się do pracy we Wspólnocie Jan Chrzciciel z siedzibą we Włoszech. Przez następne siedemnaście lat w ramach tej Wspólnoty – najpierw przez siedem lat buduje od zera wspólnotę na Słowacji, potem dwa lata prowadzi małe grupy w Hamburgu i dwa lata w Gdyni. W latach 2007-2010 pracuje w siedzibie Wspólnoty we Włoszech, a od jesieni 2010 roku do wiosny 2011 pomaga tworzyć Oazę Wspólnoty w Umzimkhulu (RPA). Na początku października 2011 roku, po pozbyciu się dolegliwości zdrowotnych, będących wynikiem pracy w RPA, za zgodą Abpa Andrzeja Dzięgi osiada w Archidiecezji Szczecińskiej, gdzie tworzy Centrum Nowej Ewangelizacji w Witkowie. Jest misjonarzem fatimskim, ustanowionym przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego do głoszenia rekolekcji i katechez wprowadzających w Rok 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie.