Droga Krzyżowa w każdy piątek
o godz. 17.00 dla dzieci i młodzieży
i po Mszy świętej wieczornej ok. 18.25.
31.03 tylko jedna Droga Krzyżowa po Mszy świętej wieczornej ulicami parafii.
Gorzkie Żale w każdą niedzielę
o godz. 17.15.
Wielki Post to czas pokuty przygotowujący do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan świąt – Wielkanocy. W Kościele łacińskim rozpoczyna się w Środę Popielcową przed I niedzielą Wielkiego Postu.
Wiąże się z tym okresem wiele zwyczajów, symboli i nabożeństw. Ponieważ data Wielkanocy jest ruchoma, tak też i Wielki Post wypada co roku w innym terminie. Post trwa 40 dni – jest to symboliczna liczba, występująca często w Biblii. 40 dni trwał wielki potop, 40 dni Mojżesz przebywał na Synaju, przed zawarciem przymierza, przez 40 dni prorok Eliasz wędrował przez pustynię. W końcu, przez 40 dni Jezus przebywał na pustyni przygotowując się do publicznej działalności i głoszenia dobrej nowiny.
Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową. W dniu tym kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Padają wtedy z ust kapłana słowa: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Obrzęd ten ma nam przypomnieć, że konieczna jest pokuta i nawracanie się. Popiół jest symbolem wszystkiego, co doczesne, a więc marne, coś, co w końcu obróci się w nicość – stąd te słowa kapłana wypowiadane na głowami wiernych w trakcie posypywania. Kolejny symbol Wielkiego Postu to fioletowy kolor szat kapłanów. Fiolet symbolizuje powagę, mądrość ale też i pokutę. Jest jednocześnie symbolem oczekiwania pełnego nadziei, na to, co ma nadejść, na Zbawienie.
Podczas Wielkiego Postu w każdy piątek odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jest to symboliczne odtworzenie męki Pańskiej i złożenie Jezusa do grobu. W niedzielę zaś odprawiane są Gorzkie Żale – jest to zbiór pieśni traktujących o męce Pańskiej, podczas których jest też wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz głoszone kazanie pasyjne. Zadaniem Gorzkich Żali jest skłonienie wiernych do refleksji nad sensem i przemijaniem życia, nad cierpieniem i śmiercią Jezusa. Wielki Post to czas kiedy wierni powinni się powstrzymać od uczestnictwa w hucznych zabawach i imprezach, które kończą się w dzień przed środą popielcową, w tzw. „ostatki”.
Końcowe dni Wielkiego Postu to tak zwane Triduum Paschalne, czyli okres rozpoczynający się w Wielki Czwartek i trwający aż do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.