Aktualności

/ Modlitwa za zmarłych

Modlitwa za zmarłych

17 października 2022

Wiarę w świętych obcowanie i naszą miłość do zmarłych Kościół połączył ze szczególnym nabożeństwem za zmarłych, zwanym wypominkami. Jest ono praktykowane zwłaszcza w pierwszych dniach listopada. W tym czasie Kościół zachęca nas do czynienia miłosierdzia wobec zmarłych przebywających w czyśćcu, którzy sami nie mogą już sobie pomóc, a poddani są jeszcze oczyszczeniu i dojrzewaniu do pełnego zjednoczenia z naszym Stwórcą, Bogiem Ojcem.
 Wypominki przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.
Na cmentarzu wypominki będą zbierane od niedzieli 30 października do wtorku 01 listopada włącznie w godzinach 8.30-16.30.
1 listopada Uroczystość Wszystkich Świętych: Msze święte w kościele o 7.30, 9.30 i 18.00. Na cmentarzu Msza święta o 12.00 z procesją ofiarowana za wszystkich zmarłych.
2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych: Msze święte w kościele o 7.00, 8.00 i 18.00  Wypominki będą czytane od 17.15
Przypominamy ze wypominki roczne czytane są w drugie poniedziałki miesiąca o 17.15

Uzyskiwanie odpustów przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową już tradycję. Miesiąc listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni, stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy, odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.

Podaruj odpust zmarłym cierpiącym w czyśćcu!

Oto okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:
1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub półpubliczną 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się, mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku jest cząstkowy.

Warunki uzyskania odpustu są następujące:
1. Wykonanie powyższych czynności obdarzonych odpustem.
2. Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy).
3. Spełnienie trzech warunków:
– spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
– przyjęcie Komunii Świętej
– modlitwa w intencjach Ojca Świętego.